این رژیم لاغری کار دستتان می دهد!

Scale001این بار قصد داریم یکی از بدترین و خطرناک‌ترین رژیم‌های غذایی دنیا را به شما معرفی کنیم که اگر هوس لاغر شدن کردید، دور آن را خط بکشید.

کاهش وزن یک تجارت چند صد میلیارد دلاری است. از وقتی که  دوبل برگر‌ها وارد سفره‌های غذایمان شد، وزنمان هم به سرعت دوبرابر شد و حالا با ۲۵ میلیون آدم چاق و دارای اضافه وزنی که در ایران زندگی می‌کنند، ۱۰ برابر از آمار جهانی چاق‌تریم!

با چنین آمار نگران‌کننده‌ای جای تعجب نیست که بخواهیم دوباره به تناسب اندام برسیم و البته اغلبمان هم دوست داریم به سرعت یک چشم بر هم زدن لاغر شویم، انگار که این همه چربی اضافه را ظرف یک دقیقه و یک ساعت و یک روز جمع کرده‌ایم! درست است که تنها کاهش ۱۰ درصد از اضافه وزن بدن، ریسک ما را برای ابتلا به سرطان، پرفشاری خون، بالا رفتن قند خون و… کمتر می‌کند و حسابی سرحالمان می‌آورد؛ اما آیا رژیمی معجزه‌آسا برای لاغری وجود دارد؟ این روزها کافی است در اینترنت عبارت «راه‌های سریع برای کاهش وزن» را جستجو کنید تا با صدها، بلکه هزارها توصیه و برنامه تغذیه‌ای مواجه شوید که وعده ۱۰ کیلو کاهش وزن در ۱۰ روز و مانکن شدن در سه سوت را می‌دهند. چنین چیزی ممکن است؟

رژیم ABC

یک مسیر یک طرفه به سوی مرگ! اصلا مبالغه نمی‌کنیم؛ قضیه همین‌قدر جدی است. این برنامه غذایی به تازگی توجهات بسیاری را به خود جلب کرده و چون در کوتاه مدت نتیجه می‌دهد، طرفدارانش روز به روز بیشتر می‌شوند. اگر چاق هستید و هفته‌ها و ماه‌ها دنبال راهی برای رسیدن به آرزویتان که پایین رفتن عقربه‌های ترازوست گشته‌اید، قطعا نام بیماری آنورکسیا یا بی‌اشتهایی عصبی را شنیده‌اید. البته اگر به دنیای مد علاقه‌مند باشید هم حتما مانکن‌هایی را دیده‌اید که می‌توانید دنده‌هایشان را بشمارید! برنامه غذایی ABC هم بر همین اساس شکل گرفته است. طرفداران این رژیم می‌گویند: «درست است که گرسنگی شما را می‌کشد؛ اما گرسنگی دادن به خود باعث لاغری می‌شود!»

چیزی که باید درباره برنامه غذایی ABC بدانید این است که این رژیم یک «بیماری روانی» است نه یک نوع شیوه زندگی. شما نمی‌توانید «انتخاب» کنید که به آنورکسیا مبتلا شوید، همانطور که «نمی‌توانید» اسکیزوفرنی را انتخاب کنید.

این برنامه غذایی نه فقط شرایط روانی شما را به شدت به هم می‌زند، بلکه سلامت جسمی شما را نیز جوری به خطر می‌اندازد که ممکن است تا یک قدمی مرگ پیش بروید. بر اساس گزارش مرکز ملی اختلالات خوردن در آمریکا، تمایلات کنترل‌شده افراد به این نوع بی‌اشتهایی نیز می‌تواند در دراز مدت خطرناک باشد و شما را توی یک دردسر درست و حسابی بیندازد. این خطرات شامل:

ـ نارسایی کبد، معده پانکراس و سایر ارگان‌های حیاتی بدن

ـ آسیب دائمی مغزی

ـ عوارض ناشی از سوءتغذیه ویتامین‌ها و املاح

و… است.

یکی دیگر از خطرات جدی که به ویژه جوان‌ترهایی که از این رژیم پیروی می‌کنند را تهدید می‌کند، وسواسی شدن نسبت به وزن ایده‌آلشان است. به‌طوریکه حتی وقتی به وزن دلخواهشان می‌رسند، نمی‌توانند برنامه را متوقف کنند و حتی اگر نسبت به خطر آسیب‌های دائمی مغزی و جسمی به آنها هشدار دهید، می‌گویند «حداقلش این است که لاغر می‌میریم!»