به کودکان خود صبحانه بدهید

صبحانه کودکانبر اساس مطالعه ای که بر جمعیت کودکان ایرانی انجام شده است، مشخص شد که عدم مصرف صبحانه ممکن است با مشکلات روحی و رفتارهای خشونت آمیز همراه باشد.
این مطالعه در بین حدود ۱۵ هزار دانش آموز ۶ تا ۱۸ ساله از ۳۰ استان کشور انجام شد و ارتباط مصرف صبحانه با مشکلات روحی و رفتارهای خشونت آمیز را مورد بررسی قرار داد. نتایج مطالعه نشان داد که میزان مشکلات روحی و رفتارهای خشونت آمیز در میان دانش آموزانی که صبحانه مصرف نمی کردند بالاتر از دانش آموزانی بود که به طور مرتب صبحانه مصرف می کردند.
این مطالعه یکی از مضرات عدم مصرف صبحانه را نشان می دهد درحالیکه مشکلات دیگری نیز در این کودکان ایجاد خواهد شد. حذف یک وعده اصلی در اول روز موجب کاهش دریافت کالری روزانه خواهد شد و در رشد کودکان اختلال ایجاد می کند. از طرفی در کودکان مستعد به اضافه وزن و چاقی منجر به مصرف تنقلات با کالری بالا و مواد مغذی اندک از قبیل کیک، چیپس و پفک در حین زنگ تفریح می شود.
اول صبح ممکن است کودک شما اشتهایی برای مصرف یک صبحانه کامل نداشته باشد بنابراین می توانید کودک خود را تشویق کنید که حداقل با یک لیوان شیر که حاوی کربوهیدرات و پروتیین است، روز خود را شروع کند و در مدرسه لقمه هایی مثل نان و پنیر با گردو و سبزی مصرف کند. غلات آماده صبحانه نیز انتخاب مناسبی هستند که همراه با شیر قبل از مدرسه مصرف شوند. تخم مرغ نیز انتخاب مناسبی است. توجه داشته باشید که تداوم مصرف صبحانه در کودکان عادت ایجاد می کند و بتدریج در فرزندانتان به سبک زندگی تبدیل می شود.
موارد ذکر شده در مورد شما نیز صدق می کند. خود را از مصرف صبحانه محروم نکنید و بدن خود را در معرض کاهش سوخت و ساز قرار ندهید.

Association of Breakfast Intake with Psychiatric Distress and Violent Behaviors in Iranian Children and Adolescents: The CASPIAN- IV Study