سرماخوردگی و داروهای گیاهی

سرماخوردگیبه محض اینکه فصل پاییز از راه می‌رسد، سرفه‌ها و عطسه‌های شما هم شروع می‌شود؟ مدام سرماخورده هستید و بینی‌تان گرفته است؟ از اینکه یک فصل تمام با صدای گرفته و خش‌دار حرف بزنید و از شدت سرفه شب‌ها خواب راحت نداشته باشید، خسته شده‌اید؟ دلتان نمی‌خواهد مدام داروهای شیمیایی بخورید یا نمی‌دانید چطور باید سیستم ایمنی‌تان را تقویت کنید؟ طب جدید تأثیر برخی از داروها را در پیشگیری از سرماخوردگی تأیید کرده و قرن‌ها تجربه طب سنتی می‌تواند تکمیل کننده رژیم شما در فصل پاییز باشد. در ادامه با تعدادی از این درمان‌های طبیعی آشنا می‌شوید:

آستراگالوس

شاید تا به حال اسم آستراگالوس یا اسطراغالیس به گوشتان نخورده باشد، ولی حتماً با گیاه گون که از آن کتیرا می‌گیرند، آشنا هستید. این گیاه یا همان استراگالوس علاوه‌ بر استفاده‌های آرایشی و پوستی، یکی از قوی‌ترین حامیان سیستم ایمنی بدن است و حتی می‌تواند از سلول‌های بدن در برابر تشکیل تومورهای سرطانی نیز محافظت کند.

اکیناسه

برخلاف خیلی از گیاهان دارویی که استفاده گسترده‌ای در در طب سنتی چینی و هندی و… دارد، اکیناسه را اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خیلی خوب می‌شناسند و در این سال‌ها انواع و اقسام مکمل‌های تقویتی حاوی اکیناسه را وارد بازار کرده‌اند. این گیاه دارویی در ایران به اسم سرخاگل شناخته می‌شود و دم‌کرده یا جوشانده آن جزو بهترین درمان‌های طبیعی برای سرماخوردگی است به‌خصوص اگر سرماخوردگی شما همراه با گلودرد و سرفه باشد. در ضمن اکیناسه ضددردقوی هم هست و در روزهایی که سردرد ناشی از آلودگی هوا امانتان را می‌برد، توصیه می‌شود. البته این نکته را فراموش نکنید که مصرف این گیاه در دوره بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

روغن اورگانو

اگر اهل آشپزی باشید، اورگانو یا پونه کوهی را که به عنوان ادویه در دستور بسیاری از غذا از آن اسم برده شده، می‌شناسید. اما خواص این گیاه تنها محدود به عطر و طعم بی‌نظیرش در غذا نمی‌شود و به عنوان یک ضدویروس قوی هم در طب گیاهی کاربرد فراوانی دارد. روغن اورگانو در درمان مشکلات تنفسی، سرفه و گرفتگی صدای ناشی از سرماخوردگی مؤثر است و می‌توانید با خیال راحت یک فصل را با آن بگذرانید!

زنجبیل

زنجبیل در چین یکی از محبوب‌ترین داروهای ضدسرماخوردگی است که معمولاً همراه با پرتقال سرو می‌شود و خیلی زود شما را از شر ویروس‌‌های ناخوانده خلاص می‌کند.

زردچوبه

برونشیت از شایع‌ترین بیماری‌های فصل سرما به‌خصوص در کودکان است که با گرفتگی مجاری تنفسی و سرفه‌های شدید همراه می‌شود. متخصصان گیاه‌درمانی برای درمان برونشیت زردچوبه را پیشنهاد می‌دهند که باعث کم شدن میزان خلط در مجاری تنفسی می‌شود و از شدت سرفه می‌کاهد. البته در کنار آن می‌توانید از عسل یا مخلوط آب گرم و عسل نیز قبل از خواب استفاده کنید تا راحت‌تر بخوابید.

مخلوط ادویه‌های هندی

اگر می‌خواهید بدانید که هندی‌ها چطور با گنجینه کم‌نظیر ادویه‌ها و داروهای گیاهی‌شان سرماخوردگی را فراری می‌دهند، کافی است یک قاشق چای‌‌خوری دارچین، فلفل سیاه، زنجبیل و پودر هل را با چهار قاشق چای‌خوری شکر بکوبید و مخلوط کنید تا کاملاً پودر شود. سپس نصف قاشق از این ترکیب قوی را در طول  پاییز و زمستان همراه با شام یا ناهار مصرف کنید تا ویروس‌های سرماخوردگی مهمان سلول‌هایتان نشوند.

مستانه تابش، کارشناس تغذیه، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی