مزوتراپی

مزوتراپیمزوتراپی (Mesotherapy) عبارت از وارد کردن گروهی از مواد فعال با سوزن‌هایی ظریف به داخل پوست است. این مواد می‌توانند شامل انواع ویتامین ها و داروها باشند. مزوتراپی نوعی روش درمانی تزریقی است که در تمام دنیا، کاربرد زیادی در درمان‌های زیبایی دارد. در واقع مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر از پوست است. مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و پس از جلسه درمانی فرد می تواند بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بازگردد.

کاربردهای این روش درمانی در زیبایی پوست صورت و رویش مو شناخته شده تراست اما از نظر تخصصی می توان از این درمان در کنترل درد و بهبود روند درمان در ورزشکاران آسیب دیده از جمله در گرفتگی های عضلانی ناشی از تمرین یا التهاب تاندونی کمک گرفت. همچنین در افرادی که کاهش وزن داشته اند اما همچنان از باقی ماندن چربی موضعی در برخی نقاط بدن خود شکایت دارند، کمک کننده است. در افراد با وزن بسیار بالا (شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۰) توصیه می شود ابتدا با ورزش درمانی و تغذیه مناسب کاهش وزن داشته باشند و پس از آن درمان های موضعی را شروع کنند.

معمولاً جلسات درمانی در کاهش چربی موضعی هفته ای یک بار است. حداقل ۴ جلسه تزریق برای هر موضع مورد نیاز است. تزریقات ماهیانه در ادامه درمان ممکن است نیاز باشد. ترکیب چند روش درمانی مثل ورزش درمانی موضعی با دستگاه (EMS training)، کربوکسی تراپی (Co2 injection) و طب سوزنی (Acupuncture) با مزوتراپی ممکن است نتایج بهتری داشته باشد. فراموش نکنید این روش ها همه درمان های کمکی هستند و ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب از اصول درمان اضافه وزن است.