من مشاوره روانشناسی لازم ندارم!… گروه درمانی چه فایده ای دارد؟

مشاورهاگر با مشکل اضافه وزن روبرو هستید، پیش از هر اقدامی بهتر است از خود بپرسید، آیا خوردن تنها به سبب گرسنگی و نیاز بدن است؟ اگر پاسخ منفی باشد، پس یک رژیم غذایی که شما را وادار به نخوردن کند، کافی نیست. بهتر است ابتدا بدانید چرا بیش از نیاز بدن خود می خورید؟ شما بیشتر اوقات می خورید چون از خوردن لذت می برید یا گاهی می خورید تا آشفتگی خود را کم کنید، حتی در بسیاری از افراد بیش­خوری به یک عادت رفتاری تبدیل شده است، به گونه­ای که اگر کمتر بخورند، احساس بدی را تجربه می­کنند. بنابراین در بسیاری از مواقع، خوردن به خاطر گرسنگی و نیاز بدن نیست، بلکه راهی برای کنترل و تنظیم احساسات است.

بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند، معمولاً از خوردن برای کاهش احساسات منفی و عواطف خود استفاده می کنند. آنها عمدتاً یا از مهارت­های صحیح تنظیم هیجانی آگاه نیستند، یا نمی­توانند آنها را به درستی به کار گیرند. گاهی اوقات حتی نمی دانید چرا می خورید، فقط یک احساس قوی از نیاز به خوردن را در درون خود تجربه می کنید. در این حالت شما ولع خوردن دارید که شاید وقتی غمگین هستید یا اضطراب دارید، این ولع بیشتر شود.

بنابراین برای کم کردن وزن خود نباید تنها به دنبال یک رژیم غذایی باشیم، علاوه بر آن باید افکار و رفتار خود را در هنگام خوردن شناسایی کنیم و روشهایی مانند پیشگیری از ولع، تغییر عادتهای نادرست خوردن، مهندسی محیط زندگی و روابط خود و مهارتهای تنظیم هیجانی را بیاموزیم زیرا با کمک آنها افکار، احساسات و رفتارهای ما تغییر خواهند کرد و در پی آنها بسیاری از رفتارهایی که منجر به پرخوری می­شوند، کاهش می­یابند. در نهایت حاصل این تغییر در احساس و نگرش، کاهش وزن است.

در جلسات گروه درمانیِ کاهش اضافه وزن، خواهید آموخت؛ آنچه فرآیند خوردن را کنترل می­کند، معده خالی شما نیست، بلکه عملکرد مغز شماست. در این جلسات به صورتی منظم و آرام آرام از خودتان، از عادات غذایی­تان، از احساسات­تان هنگام پرخوری، آگاه خواهید شد. همچنین در جلسه تکالیفی را با همگروهی­ های خود انجام خواهید داد و نیز در خانه تکالیفی خواهید داشت که به شما کمک می­کند که خود را بهتر بشناسید، بتوانید با محیط و اطرافیان ارتباط صمیمانه­تری برقرار کنید و هنگام هجوم ولع برای خوردن، از آن پرهیز کنید.