همیشه خسته ام!

خستگیخستگی مزمن مشکل عصر دیجیتال است. بخصوص که با افزایش ساعات کار، کمتر شدن تفریح و زمان خواب، آلودگی هوا و … این مشکل شکایت شایع بسیاری از افراد شده است. علت خستگی مزمن چیست؟ برخی از علل مهم این سندرم در ذیل آمده است:

کمبود برخی مواد معدنی و ویتامین ها در بدن:

کم خونی از علل شایع خستگی است. اگر همیشه خسته و تحریک پذیر هستید، اگر حین فعالیت زود خسته می شوید، اگر همیشه احساس می کنید که باید خوراکی قندداری مصرف کنید، ممکن است دچار کم خونی باشید. کمبود ویتامین دی نیز از علل بسیار شایع خستگی، ضعف جسمانی و افزایش وزن است.

اختلالات هورمونی:

برخی از اختلالات هورمونی ممکن است باعث حس خستگی و بی حالی شوند از جمله کم کاری تیرویید. البته کم کاری تیرویید بر خلاف تصور بسیاری از افراد چاقی مفرط ایجاد نمی کند اما ممکن است روند سوخت و ساز بدن را کند کرده، فرد مبتلا را مستعد به چند کیلو اضافه وزن نماید.

چاقی نیز یکی از عوامل ایجاد ضعف و خستگی است. با چند کیلو کاهش وزن هورمون های بدن تنظیم می شوند و احساس شادابی و افزایش انرژی در شما ایجاد می کنند.

بی تحرکی:

با اینکه شروع فعالیت فیزیکی و ورزش نیاز به کمی انرژی و تلاش دارد اما با ادامه فعالیت به صورت منظم اثرات شگفت انگیز آن را در بدن خود خواهید دید. اندورفین ها از جمله موادی هستند که با افزایش فعالیت در بدن ترشح می شوند و احساس شادابی در شما ایجاد می کنند.

بیش تمرینی:

هر چند که بی تحرکی ممکن است خستگی مزمن ایجاد کند، تمرینات شدید و بدون دوره های استراحت نیز ممکن است همین علایم را ایجاد کند. البته این اختلال بیشتر در ورزشکاران حرفه ای با تمرینات چندین ساعته در روز ایجاد می شود و اگر شما دو سه روز تا پارک سر کوچه پیاده روی کرده اید، احساس بیش تمرینی نکنید! در هر حال سعی کنید برنامه ورزشی خود را در هفته متناسب پخش کنید تا دچار این مشکل نشوید.

رژیم های غذایی نادرست:

داشتن رژیم غذایی خاص بخصوص رژیم های غذایی بسیار کم کالری می تواند دریافت مواد ضروری مورد نیاز بدن را مختل کند. بنابراین اگر در رژیم خود دسته های اصلی مواد غذایی از جمله کربوهیدرات را حذف کرده اید، ممکن است دچار سندرم خستگی مزمن شوید.