پنج درصد کاهش وزن برای شما چه می کند؟

کاهش وزنوقتی صحبت از کاهش وزن می شود، قرار نیست که شما به وزن دوره دبیرستان برگردید.کافی است ۵ درصد از وزن خود را کاهش دهید تا اثرات چشمگیر آن را ببینید. ۵ درصد از کاهش وزن برایتان چه معنایی دارد؟ به عنوان مثال اگر وزن شما ۸۰ کیلوگرم  باشد، کافی است ۴ کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهید تا فواید آن را به صورت مشهود ببینید.

مفاصل بدون درد: هر ۵ کیلوگرم اضافه وزن فشار بر زانو و مفاصل اندام تحتانی را تا ۴ برابر افزایش می دهد. از طرفی افزایش بافت چربی در بدن، التهاب و دردهای مفاصل را افزایش می دهد. پس تعجب نکنید اگر با کاهش وزنی مختصر از شر درد قدیمی زانو خلاص شده اید.

شانس کمتر ابتلا به سرطان: یک مطالعه نشان داده است که کاهش ۵ درصد از وزن در زنان مسن شانس کانسر سینه را تا ۱۲ درصد کاهش می دهد. همچنین با کاهش وزن سطح برخی هورمون های مداخله گر در سایر انواع سرطان مثل انسولین کاهش می یابد.

-کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲: نه تنها خطر ابتلا دیابت با کاهش وزن مختصر کاهش می یابد، بلکه مقدار داروهای مورد نیاز در افراد مبتلا نیز کمتر خواهد شد. علاوه بر این مقاومت به انسولین در بدن شما کاهش می یابد، در نتیجه کاهش دور شکم و افزایش کارآمدی رژیم درمانی در انتظار شماست.

-افزایش کلسترول خوب: علاوه بر اینکه می توانید با کاهش وزن اندک، تری گلیسیرید وکلسترول بد خون را کاهش دهید؛ کلسترول خوب یا HDL با کاهش وزن همراه با ورزش افزایش می یابد و خطر بروز بیماری های قلبی در شما کم می شود.

-کاهش فشارخون: ۵ درصد کاهش وزن، نیم واحد  فشارخون شما را کاهش می دهد. با کاهش مصرف نمک می توانید سرعت موفقیت خود را بیشتر کنید.

-خواب آرام: آیا شب ها دچار وقفه تنفسی در خواب می شوید؟ به شما هم گفته شده که وزن کم کنید؟ آیا می دانید برای درمان این عارضه لازم نیست به وزن ایده آل خود برسید؟ کاهش وزنی اندک مسیر تنفسی شما را باز خواهد کرد.

-مهربانتر و شادتر: در یک مطالعه کاهش حدود ۸ درصد از وزن منجر به بهبود نشانه های افسردگی در شرکت کنندگان شد. سایر مطالعات ماندگاری تأثیرات کاهش وزن بر خلق و خو را حتی تا ۲ سال نشان داده اند.

– سکس بیشتر: وزن کم کنید تا با شریک زندگی خود سکس بیشتری داشته باشید! این توصیه را جدی بگیرید چون با شواهد علمی اثیات شده است.