پنج روش غیررژیمی برای دور زدن چاقی شکمی

Belly-fatپنج سال که از شروع پشت‌میز‌نشینی بگذرد، کم‌کم می‌توانید لایه‌های چربی را حس کنید که در ناحیه شکم و ران یا باسن دور هم جمع شده‌اند. برای دور زدن این نوع چاقی، روش‌های ساده‌ای هست که ربطی هم به گرفتن رژیم‌های سخت و طولانی ندارد و شما با چند تغییر کوچک در سبک زندگی‌تان می‌توانید تناسب اندام خود را تضمین کنید؛ درست مثل اینکه قطعه‌های لگو را به‌هم بریزید تا خانه دیگری را از نو بسازید.

خیلی از ما حتی موقع غذاخوردن هم از تلفن همراهمان دور نمی‌شویم و همین‌طور که لقمه‌ها را تندتند فرو می‌دهیم، مشغول چک کردن ایمیل، پیام‌های وایبری، جواب دادن به پیامک‌ و… هستیم؛ پس شاید بد نباشد لا‌به‌لای همه این کارها، ساعت تلفن‌مان را هم تنظیم کنیم تا سر بیست دقیقه زنگ بزند. در این مدت قرار است آرام غذاخوردن را امتحان کنیم.

وقتی غذا را نیمه‌جویده قورت می‌دهید، مغز هیچ احساسی از غذایی ندارد که وارد معده شده است و این وضعیت شما را به‌سمت پرخوری می‌کشاند. به همین خاطر است که احساس سیری نمی‌کنید؛ درحالی‌که محققان ثابت داده‌اند یکی از روش‌های اصلی و ساده برای لاغر شدن بدون رژیم، رعایت این فاصله زمانی است.

 فقط یک ساعت بیشتر بخوابید

وقتی درباره تأثیر خواب بر کاهش وزن حرف می‌زنیم، بعضی‌ها با خودشان فکر می‌کنند که منظورمان ۹ تا ۱۰ ساعت خوابیدن است و سریع موضع می‌گیرند که: «ما خیلی سرمان شلوغ است. اگر بخواهیم نصف روز هم بخوابیم تا لاغر شویم، به هیچ‌کدام از کارهایمان نمی‌رسیم» و…؛ درحالی‌که براساس پژوهش‌های انجام‌شده در دانشگاه میشیگان، فقط یک ساعت خواب بیشتر در طول شب می‌تواند به شما کمک کند تا شش درصد در مصرف کالری روزانه صرفه‌جویی کنید. خواب کافی اثر دیگری هم روی چاقی دارد. محققان می‌گویند اگر کمتر از ۷ ساعت در شبانه‌روز بخوابید، اشتهایتان به‌شدت افزایش پیدا می‌کند و در طول روز به‌ شکلی غیرمعمول، گرسنه خواهید بود.

 هوشمند بنوشید

نمی‌توانید از نوشابه دل بکَنید؟ نوشیدنی محبوبتان سِوِن‌آپ با طعم لیموست؟ اگر نوشابه نباشد، غذا اصلاً از گلویتان پایین نمی‌رود؟ لازم نیست خجالت بکشید؛ بالاخره هر کسی نقطه‌ ضعفی دارد! پس حالا که نمی‌توانید باوجود همه چیزهایی که درباره مضرات نوشابه خوانده و شنیده‌اید، از این نوشیدنی بگذرید، کافی است فقط یک لیوان از آن را با نوشیدنی دیگری مثل آب یا نوشابه رژیمی جایگزین کنید تا در مصرف ۱۰ قاشق چای‌خوری شکر صرفه‌جویی کرده باشید. شکری که در نوشابه وجود دارد، احساس سیری را از شما می‌گیرد.

در تحقیقی دانشگاهی، دو گروه از افراد با هم مقایسه شدند که روزانه ۴۵۰ کالری اضافه از نوشابه و آب‌نبات ژله‌ای دریافت می‌کردند. آن‌هایی که آب‌نبات می‌خوردند، اشتهایشان را از دست داده و به‌طور ناخودآگاه، کمتر، سراغ تنقلات دیگر می‌رفتند؛ اما گروه دوم، احساس سیری نداشتند و باز هم به خوردن ادامه می‌دادند. جالب است بدانید که نتیجه تحقیق، افزایش وزن دوکیلوگرمی گروه دوم طی یک ماه بود.

آدامس نعنایی تند بجوید  

جویدن آدامس بدون قند با طعم تند و قوی یکی از روش‌های ساده و کم‌هزینه و البته مؤثر در پیشگری از ناخنک زدن بیش‌ازحد و پرخوری کردن ناآگاهانه است.

 از قانون ۸۰/۲۰ پیروی کنید

بعضی از ما انگار که در طول زمان شرطی شده‌ایم و تا وقتی کف بشقاب‌مان را با یک تکه نان کوچک، کاملاً تمیز نکرده و با خودمان نگفته‌ایم «آن‌قدر خوردم که نمی‌توانم از جایم بلند شوم»، قادر به دل کندن از میز غذا نیستیم؛ ولی مردم اوکیناوا در جنوبی‌ترین نقطه ژاپن عادتی دارند که اسمش را «هارا هاچی بو» گذاشته‌اند؛ یعنی همین قانون ۸۰/۲۰٫ در این روش ساده فقط کافی است که ۲۰ درصد از غذایی را که در بشقاب کشیده‌اید، کنار بگذارید و به نتیجه آن شک نداشته باشید؛ چون تحقیقات در آمریکا نشان داده است که این روش در اغلب افراد مؤثر است.