کاهش وزن با رژیم غذایی قلیایی – اسیدی

weight-loss-calculatorرژیم غذایی قلیایی – اسیدی که امروز خیلی از هنرپیشه‌های هالیوودی تلاش می‌کنند به کمک آن لاغر شوند، بر این فرضیه استوار است که برخی از غذاها مانند گوشت قرمز، گندم، شکر تصفیه شده و انواع غذاهای فراوری شده، باعث می‌شود که بدن شما اسیدی شود و این نه‌تنها بیماری‌زاست، بلکه باعث چاقی هم می‌شود. بنابراین خوردن برخی مواد غذایی خاص که خاصیت قلیایی دارند، می‌تواند منجر به از دست رفتن اضافه وزن و لاغری شود. این رژیم تا قبل از سال ۲۰۱۳ آنقدرها شناخته‌شده نبود؛ اما از وقتی ویکتوریا بکهام، همسر فوتبالیست مشهور انگلیسی توانست به کمک آن لاغر شود، حسابی سر زبان‌ها افتاد.

این رژیم واقعا اثربخش است؟
ممکن است؛ اما نه به آن دلیلی که ادعا می‌کند! حتما در درس شیمی خواندید که مقیاس PH میزان قلیایی بودن یا اسیدی بودن را نشان می‌دهد. PH صفر کاملا اسیدی است، PH 14 کاملا قلیایی و PH هفت خنثی در نظر گرفته می‌شود. پی اچ بخش‌های مختلف بدن با هم متفاوت است؛ به‌عنوان مثال خون قلیایی و معده بسیار اسیدیاست. PH ادرار هم بر اساس نوع غذایی که مصرف می کنید، تغییر می‌کند.
رژیم غذایی قلیایی – اسیدی ادعا می‌کند که با خوردن بعضی مواد غذایی خاص می‌توان پی اچ خون را در یک وضعیت ثابت نگه داشت؛ ولی دلتان را صابون نزنید چون این کار در حقیقت جزو وظایف خود بدن است و رژیم غذایی شما نقش مهمی در آن ندارد. البته نمی‌شود تاثیرات مثبت این رژیم را انکار کرد. اغلب مواد غذایی که در این برنامه مجاز هستند، شامل میوه‌ها، سبزیجات و مقدار فراوانی آب بوده، مصرف شکر، الکل یا مواد غذایی فراوری شده مجاز نمی باشد. به همین علت کسانی که این رژیم را می‌گیرند ، می‌توانند چند کیلویی وزن کم کنند.
علاوه بر این غذاهایی که مانع از اسیدی شدن بدن می‌شوندو همچنین گوشت قرمز، پنیر پرچرب و… هم در این برنامه دیده نمی شود در نتیجه پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و سنگ کلیه از جمله فواید این رژیم غذایی است. در هر حال تبلیغات در جهت یا بر علیه رژیم های غذایی که گاه و بیگاه بر سر زبان ها می افتد باعث بزرگنمایی تاثیرات مثبت یا منفی یک برنامه رژیمی میشود.فراموش نکنید تغییر سبک زندگی و مصرف متعادل همه گروه های غذایی تاثیرات ماندگار و بدون عوارض جانبی خواهد داشت.