یبوست – قسمت دوم

یبوستچه عواملی باعث یبوست می شوند؟

– رژیم غذایی نامناسب: سبک زندگی افراد اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال افرادی که تنها زندگی می‌کنند، ممکن است میوه و سبزی کمتر و غذاهای آماده بیشتری مصرف کنند و در نتیجه دریافت فیبرشان ناکافی باشد. خوردن مقدار زیاد گوشت‌های پر چرب، محصولات لبنی، تخم مرغ یا دسرهای چرب و شیرین ممکن است منجر به یبوست شود. سلامت دهان و دندان نیز عامل مهمی است که تغییر آن تغذیه فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد. مصرف کم آب و مایعات و وعده‌های غذایی نامنظم از دیگر عوامل است.

– فعالیت بدنی ناکافی: کمبود وقت، کار زیاد، پشت میز نشینی، دردهای استخوانی، افسردگی و خیلی از مسائل دیگر می‌تواند باعث کم تحرکی در افراد شود که تأثیر مهمی بر وضعیت گوارشی افراد دارد.

– استفاده بیش از حد از مسهل‌ها و ملین‌ها: بسیاری از افراد داروهای ملین را یک راه‌حل ساده و بی‌دردسر برای درمان یبوست می‌دانند اما مشکل اینجاست که استفاده بیش از حد از این داروها باعث می‌شود، دستگاه گوارش به تأثیر این داروها وابسته شود و در نتیجه روند اجابت مزاج طبیعی متوقف ‌شود.

– به تأخیر انداختن زمان دفع: نادیده گرفتن احساس نیاز به اجابت مزاج و به تأخیر انداختن آن یکی از دلایل مهمی است که منجر به یبوست می‌شود. به عنوان مثال خیلی از افراد به خصوص کسانی که باید ساعت های طولانی سر کلاس باشند، در جلسات کاری شرکت کنند، به سفرهای بلند مدت بروند و… ممکن است امکان استفاده از توالت را دقیقاً در زمانی که احساس دفع می کنند نداشته باشند و اجابت مزاج را به تأخیر می‌اندازند و در نتیجه دچار یبوست می‌شوند.

– شرایط پزشکی خاص: برخی بیماری‌ها و مشکلات پزشکی نیز می‌تواند فرد را در برابر یبوست بی‌دفاع کند.

– داروها: برخی از داروها بر دستگاه گوارش فرد تأثیر می‌گذارند بنابراین به عنوان یک اثر جانبی ممکن است فرد را دچار یبوست کنند. از جمله این داروها می‌توان به داروهای ضدافسردگی‌، آنتی‌اسیدهای حاوی آلومینیوم یا کلسیم، مکمل‌های آهن، آنتی‌هیستامین‌ها، بعضی داروهای ضد فشار خون از جمله دیورتیک‌ها و… اشاره کرد.

مستانه تابش، کارشناس تغذیه و کارشناس ارشد حرکات اصلاحی