یک خبر خوب برای خانم های لاغر و فعال

خانم های لاغربه تازگی یک مطالعه بزرگ طولانی نشان داده است احتمال اینکه زنان با قد بلندتر و وزن کمتر بیش از ۹۰ سال عمر کنند، بالاتر از زنان چاق و کوتاه قد است. این مطالعه ۷۸۰۰ مرد و زن را در سن ۲۰ سالگی و سپس در سن ۹۰ سالگی بررسی کرده است.

پس اگر می خواهید زندگی طولانی تری داشته باشید، وزن خود را کاهش دهید. این مطالعه نشان داده است که رابطه سایز بدن و طول عمر در مردان وجود ندارد اما در هر حال این بدین معنی نیست که مردان چاق شوند و نگران سلامتی خود نباشند.

همچنین نتایج این مطالعه نشان داده است که در مردان و زنان افزایش فعالیت فیزیکی شانس رسیدن به ۹۰ سال را بیشتر می کند. اما تأثیر فعالیت فیزیکی بر طول عمر در مردان و زنان متفاوت است. این تأثیر در زنان با رسیدن به ۶۰ دقیقه ورزش در روز به حداکثر می رسد و ورزش بالاتر از این مقدار شانس بیشتری برای رسیدن به ۹۰ سالگی ایجاد نمی کند اما در مردان هرچه فعالیت فیزیکی بیشتر شود شانس زندگی طولانی تر، بیشتر و بیشتر خواهد شد. این مطالعه نشان داد مردانیکه بیش از ۹۰ دقیقه در روز ورزش می کنند ۳۹ درصد شانس بالاتری برای رسیدن به سن ۹۰ سال دارند نسبت به مردانیکه کمتر از ۳۰ دقیقه در روز فعالیت دارند. افزایش شانس در زنانی که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز فعالیت دارند ۲۱درصد است.

البته در این مطالعه عوامل دیگری که می توانند بر این نتایج مؤثر باشند نیز ذکر شده اند. عواملی از قبیل اعتیاد به سیگار و وجود بیماری های همراه می توانند این نتایج را تحت تأثیر قرار دهند. اما نکته مهم این است که ورزش و زندگی سالم و کنترل وزن عوامل خطر همراه را کاهش می دهند. پس اگر می خواهید عمر طولانی تری داشته باشید لاغر بمانید و فعال زندگی کنید.