ازن درمانی

ازن درمانیگاز ازن خواص ضد التهابی دارد. در این روش درمانی از این خاصیت استفاده می‌شود و گاز ازن تولید شده از دستگاه با سوزن استریل به مناطقی که التهاب دارند از قبیل مفاصل دردناک، تزریق می گردد. این گاز ناپایدار است و در محل تزریق اکسیژن رسانی و روند ترمیم بافت را بهبود می‌بخشد. عوامل التهابی در محل را  سرکوب می‌کند و در نتیجه درد را کاهش می‌دهد.

در جنگ جهانی اول از این گاز در ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌شد اما بتدریج کاربرد درمانی آن وسیعتر شد. شناخته شده ­ترین آن در ضد عفونی کردن آب و مواد غذایی است. سایر موارد کاربرد آن در درمان دردهای مزمن مفصلی ناشی از آرتروز مفاصل است. تزریق داخل مفصلی ازن می‌تواند به عنوان یک روش درمانی مؤثر غیر جراحی، با طول اثر حداقل ۳-۶ ماه در بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو در موارد خفیف تا متوسط استفاده شود. در درمان کمردرد تزریقات منظم ازن می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد. سایر موارد کاربرد آن شامل دردهای عضلانی و گرفتگی‌های بعد از ورزش یا کار سنگین، درد فاشیای کف پا (اصطلاح معمول خار پاشنه) و … است.

استفاده صحیح از این روش درمانی عارضه‌ای ندارد. تنفس این گاز بخصوص در افراد حساس، باعث سوزش چشم‌ها و تحریک تنفسی می‌شود.

هرچند که شواهد علمی برای این روش درمانی به اندازه جراحی یا برنامه ورزش درمانی قوی نیست اما برای افرادی که مصرف خوراکی یا تزریق داروها را دوست ندارند، این روش درمان طبیعی انتخابی مناسب است. البته دوز استفاده شده، تعداد مناسب تزریق، فواصل منظم دریافت آن و درمان‌های همزمان از قبیل ورزش درمانی تخصصی در پاسخ به درمان بسیار اهمیت دارد.

:References

Short term therapeutic effects of ozone in the management of pain in knee osteoarthritis: A Meta-analysis, 2019

An investigation into the efficacy of intra-articular ozone (O2–O3) injection in patients with knee osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis, 2018.