این اعداد برای سلامتی مهم هستند!

BMIلازم نیست هر روز روی ترازو بروید تا خیالتان راحت شود که سالم هستید. شاخص های سلامتی زیر را در خود چک کنید:

۱) شاخص توده بدنی: وزن خود را بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد بر حسب متر به توان ۲ کنید. بهتر است شاخص توده بدنی شما مساوی یا بالاتر از ۱۸.۵ و کمتر از ۲۵ باشد.

۲)  دور کمر: صرفنظر از وزن بدن، دور کمر بالاتر از ۱۰۲ سانتی متر در مردان و بالاتر از ۸۸ در زنان ارتباط مستقیم با بیماری های قلبی دارد.

۳) فشارخون: فشارخون بالاتر از ۱۲۰ بر روی ۸۰ میلی متر جیوه نیاز به مشاوره پزشک دارد، حتی اگر علامت دیگری نداشته باشید.

۴) قند خون: قند ناشتای شما باید کمتر از ۱۰۰ باشد. قند ۲ ساعت بعد از غذا نیز کمتر از ۱۴۰ قابل قبول است.

۵) چربی خون: در افراد بدون بیماری زمینه ای، کلسترول کمتر از ۲۰۰ و تری گلیسیرید کمتر از ۱۵۰  توصیه می شود. همچنین چربی خون مفید (HDL) بالاتر از ۶۰ یک امتیاز مثبت برای پیشگیری از بیماری های قلبی است.

۶) ورزش: ۵ روز در هفته حداقل به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت مناسب طوری که ضربان قلب بالا برود، ضامن سلامتی شماست.

۷) زمان نشستن: اگر در طول روز مدتی طولانی در وضعیت نشسته و بی تحرک هستید به زودی خبرهای بدی برایتان داریم چون سوخت و ساز بدن شما رو به کاهش است. هر ۳۰ دقیقه از جای خود بلند شوید، کمی راه بروید یا حرکات کششی انجام دهید.

۸) تعداد گام: یک گام شمار تهیه کنید و با کنترل روزانه فعالیت خود، سلامتی تان را بیمه کنید. گام های روزانه خود را به صورت تدریجی تا ۷۵۰۰ و بالاتر برسانید.

۹) ساعات خواب: ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه برای ترمیم بافت ها و بازیابی مجدد فعالیت های مغزی لازم است. اگر فعالیت ورزشی دارید نیاز شما به خواب افزایش می یابد.

۱۰) اسکرین تایم: زمان کار با کامپیوتر، موبایل و… را به کمتر از ۲ ساعت در شبانه روز برسانید.

۱۱) مصرف مایعات: ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طول روز مصرف کنید. نیاز بدن در آب و هوای گرم ممکن است بیشتر باشد. اگر ورزش می کنید نیاز شما به مایعات افزایش می یابد.

۱۲) مصرف فیبر، میوه و سبزی: در بالغین روزانه ۲ تا ۴ واحد میوه توصیه می شود که هر واحد آن معادل یک عدد میوه با اندازه متوسط مثل سیب یا نیم عدد میوه­ بزرگ مثل گلابی است. همچنین مصرف ۳ تا ۵ واحد سبزی نیز در روز توصیه می شود که هر واحد آن معادل یک لیوان سبزیجات خام یا نیم لیوان سبزیجات پخته است.