با زومبا لاغر شوید

classدکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به محبوبیت روز افزون ورزش زومبا در جامعه گفت: «این ورزش در واقع نوعی رقص یا حرکات موزون است و به همین علت شرکت کنندگان بیش از اینکه احساس کنند که مشغول ورزش هستند حس  تفریح خواهند داشت.»

وی ادامه داد: «این ورزش در دسته ورزش های هوازی طبقه بندی می شود هر چند که قدرت عضلات، تعادل و انعطاف پذیری نقش زیادی در انجام حرکات آن دارند.»

این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر بالا بودن کالری سوزی ورزش زومبا، افزود: کالری سوزی این ورزش حدود ۹ کیلو کالری در دقیقه است. بعنوان مثال اگر شما ۳۰ دقیقه از این ورزش را انجام دهید، حدود ۳۰۰ کالری می سوزانید. این مقدار کالری رکورد بسیار خوبی در ورزشهای هوازی دارد.»

وی به کسانی که می خواهند به این ورزش بپردازند، توصیه کرد موقع انجام این فعالیت بدنی حتما از کفش های مناسب استفاده کنند و در این زمینه توضیح داد: «بعلت حرکات جانبی مکرر، کفش های مخصوص دویدن یا کفش های با کفی سفت مناسب ورزش زومبا نیستند، بلکه باید کفش نسبتا نرمی برای این ورزش تهیه کنید.»

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه به احتمال بروز آسیب ‌پا در کسانی پرداخت که به طور مداوم مشغول ورزش زومبا هستند. به گفته وی به علت حرکات پرشی و جانبی احتمال آسیب بالایی در مچ پا، ساق پا و خلف ران وجود دارد.

او ادامه داد: گرفتگی عضلانی پس از ورزش شایع است. به دلیل شدت بالای  زومبا، اگر سابقه بیماری قلبی عروقی یا متابولیک مثل دیابت دارید، قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت نمایید.

علیزاده در پایان به بیمارانی که مشکل مفصلی یا دیابت دارند توصیه کرد: زومبا گلد یا زومبا در آب را امتحان کنند چون در اینصورت کالری کمتری می سوزانید اما بعلت تعدیل حرکات احتمال بروز آسیب برایشان کمتر خواهد بود.

منبع: سلامانه