برای جراحی کاهش وزن تردید دارید؟

جراحی کاهش وزنآیا از پزشک خود شنیده اید که برای کم کردن وزن باید جراحی انجام دهید؟ اصولاً چه کسانی نیاز به جراحی کاهش وزن دارند؟ در تصمیم گیری تردید دارید و نگران عوارض این نوع عمل هستید؟ آیا روش هایی مثل لیپوساکشن جزء جراحی های کاهش وزن طبقه بندی می شوند؟ پاسخ این سوالات را در ادامه بخوانید:

در قسمت محاسبه در سایت، وزن و قد خود را وارد کنید. اگر عدد شاخص توده بدنی شما مساوی یا بالاتر از ۴۰ بود یعنی باید جراحی کاهش وزن را در لیست درمان های خود در نظر بگیرید. همچنین افرادی که برخی بیماری های زمینه ای مثل دیابت، مشکلات مفصلی یا اختلال تنفس حین خواب دارند، ممکن است با شاخص توده بدنی ۳۵ هم نیاز به جراحی داشته باشند.

اگر قبلاً به صورت علمی با کمک رژیم غذایی، ورزش و مکمل ها اقدام به کاهش وزن نکرده اید، بهتر است قبل از انتخاب درمان جراحی یک یا دو دوره درمان غیر جراحی را تحت نظر متخصص امتحان کنید.

عمل جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد اما مواردی از قبیل ضعف و بی حالی و اختلالات ویتامینی در افرادی مشاهده می شود که پس از جراحی بخوبی مراحل درمانی را رعایت نکرده اند. برخی عوارض از جمله سندرم دل پیچه بعد از غذا خوردن نیز با اصلاح برنامه غذایی قابل پیشگیری است.

در  هر حال در نظر داشته باشید که عوارض چاقی مفرط نیز کم نیست و اضافه وزن شدید و درمان نشده، ممکن است تغییرات غیر قابل جبران در ساختارهای مفصلی و متابولیکی بدن ایجاد کند.

روش های زیبایی از جمله لیپوساکشن کمکی به درمان چاقی مفرط نمی کنند و تنها به صورت موضعی مقداری از بافت چربی را کاهش می دهند. این نوع روش ها معمولاً برای افرادی که اضافه وزن دارند (شاخص توده بدنی کمتر از ۳۰)، توصیه می شود.