خوراکی هایی که قبل از ورزش نباید خورد!

nutrition-feature1-300x199اگر انگیزه لازم را برای باشگاه رفتن و ورزش کردن دارید، پس خوش به حالتان! اما یادتان نرود که این جوری فقط نیمی از نبرد را برده‌اید. درحالیکه چالش واقعی وقتی شروع می‌شود که با شکم نفخ‌دار و ورم کرده، روی دوچرخه ثابت قرار می‌گیرید یا شروع به وزنه زدن می‌کنید.

درست مثل هر ماشینی که هر چند وقت یک بار باید اجزایش را روغن‌کاری کنید، بدنتان هم به بهترین نوع سوخت قبل از ورزش نیاز دارد تا کم نیاورد و بتواند شدت بالای تمرینات بدنی ویژه کاهش وزن را تحمل کند. شاید تصور کنید همین که قبل از رفتن به باشگاه یک وعده غذای سالم بخورید و خودتان را در دام هله‌هوله‌ها نیندازید کافیست، اما مساله اصلی اینجاست که بعضی مواد غذایی با وجود اینکه سالم، کم‌چرب و کم‌کالری هستند، اصلاً وعده مناسبی برای سوخت‌گیری قبل از ورزش محسوب نمی‌شوند و بیشتر شما را توی دردسر می‌اندازند. در ادامه می‌توانید با شش ماده غذایی «سالم» آشنا شوید که لازم است قبل از ورزش کردن دورشان را خط بکشید.

سبزیجات برگ‌سبز تیره

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از سبزی و سالاد در شرایط عادی واقعاً عالیست، اما خوردن اسفناج، کلم بروکلی، کلم و… ناراحتی زیادی را برای شما در حین ورزش به وجود می‌آورد. از آنجا که این سبزیجات سرشار از فیبر هستند و به همین دلیل رژیمی و کم‌کالری محسوب می‌شوند، به شما کمک می‌کنند که اضافه وزنتان را پایین بیاورید، ولی در عین‌حال تاحدی باعث نفخ شده و حجم گاز را در روده‌‌های شما زیاد می‌کنند. بنابراین به جای اینکه قبل از ورزش یک بشقاب سالاد بخورید، بهتر است اسموتی یا نوشیدنی‌های سبز را امتحان کنید. پیشنهاد ویژه ماه نصف لیوان آب میوه همراه با یک فنجان آب سبزیجات است که کمی آب یا یخ به آن اضافه شده است.

حبوبات

هیچ شکی در این نیست که انواع حبوبات از عدس گرفته تا نخود و لوبیا، منبع عالی پروتئین در برنامه غذایی روزانه محسوب می‌شوند، اما نفاخند و اگر به شکل دیپ یا سس همراه با سبزیجات مصرف شوند، به دلیل اضافه شدن روغن به آنها، کالریشان بالا می‌رود. در ضمن حبوباتی که قبل از پخت خیس نخورده باشد، ممکن است آلوده به نوعی قارچ باشد که در بدن التهاب ایجاد می‌کند و مصرف اکسیژن را پایین می‌آورد که مستقیماً روی توان ورزشی شما اثر دارد. پس قبل از ورزش به جای حبوبات بهتر است یکی دو تکه پنیر کم‌چرب بخورید که هم کالری پایینتری داشته و هم کاملاً سیرکننده است.

نان غلات کامل

درست است که رژیم‌های کاهش وزن شما را به مصرف نان‌های سبوسدار تشویق می‌کنند، اما بهتر است این نان‌ها را بلافاصله قبل از ورزش مصرف نکنید چون اغلب حاوی گلوتن gluten (نوعی پروتئین که در گندم و جو و… وجود دارد) هستند که در بدن التهاب ایجاد می‌کنند. در واقع این ترکیبات به راحتی آب را به خود جذب کرده و باعث احتباس مایعات می‌شوند. پس با وجودی که این نان‌ها به دلیل داشتن قند انرژی لازم را برای ورزش کردن به شما می‌دهند، بهتر است قبل از ورزش با نان‌های کم‌فیبرتری مثل ترتیلا جایگزین شوند.

دانه‌های روغنی خام

خوردن یک مشت تخم کتان قبل از رفتن به کلاس یوگا هیچ فایده‌‌ای برایتان ندارد جر اینکه شکم‌تان را پرباد کرده و باعث بروز ناراحتی گوارشی می‌شود. همه‌اش هم به دلیل چربی بالایی است که دارد. پس اگر قبل از تمرین این دانه‌ها را با خوراکی‌های کم فیبر دیگر مخلوط کنید، یک میان‌وعده عالی برای خودتان درست کرده­اید.

هر نوع غذای تند

مسلماً هیچ ورزشکاری دوست ندارد موقع تمرین دچار سوزش سر دل شود و درست به همین خاطر هم هست که توصیه می کنیم قبل از ورزش و فعالیت بدنی سراغ غذاهای تند و پرادویه نروید. این نوع غذاها به مدت زمان بیشتری برای هضم نیز نیاز دارند و در نتیجه خوردنشان قبل از ورزش، شما را خواب‌آلوده و سنگین می‌کند.

شکلات‌های پروتئینی

امروزه مکمل‌های پروتئینی در شکل‌های مختلف در بازار وجود دارد و یکی از محبوبترین انواع آن شکلات یا پروتئین بار است که البته برخلاف تصور خیلی‌ها شکر هم دارد و اگر قبل از ورزش خورده شود، انرژی شما را با انجام فعالیت کم می‌کند. بنابراین اگر هیچ میان‌وعده دیگری در دسترستان نیست، حداقل برچسب روی شکلات را بخوانید و مطمئن شوید که نسبت پروتئین و شکر موجود در آن ۵۰-۵۰ است.

نوشیدنی‌های ورزشی

نوشیدنی‌های ورزشی انواع مختلفی دارد که قرار است آب و الکترولیت‌ها و قند موردنیاز شما را در طول تمرین فراهم کنند، اما اگر پیش از ورزش خورده شوند، در یک چشم به هم زدن قند شما را بالا برده و به دنبال تغییرات هورمونی باعث افت شدید انرژیتان می‌شود. پس اگر قبل از تمرین به نوشیدنی احتیاج دارید، بهتر است آب گوجه فرنگی طبیعی بدون نمک را امتحان کنید که هم پتاسیم موردنیاز شما را تأمین می‌کند و هم مانع از کم‌آبی بدن می‌شود.