داروی تزریقی کاهش وزن Saxenda (Liraglutide)

Saxenda (Liraglutide)قبل از تصمیم گیری برای جراحی کاهش وزن، روش های ایمن تر را امتحان کنید. ورزش و رژیم غذایی صحیح در هر حال پایه های اصلی درمان چاقی و اضافه وزن هستند. در حال حاضر داروهای تأیید شده ای توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در دسترس هستند که به روند کاهش وزن کمک کنند. یکی از این داروها که در ایران نیز در دسترس است ساکسندا است.

اگر شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از ۳۰ دارید یا اگر شاخص توده بدنی شما بالاتر از ۲۷ است و یک بیماری زمینه ای مثل فشارخون یا چربی خون بالا یا دیابت دارید، ممکن است این دارو برای شما مناسب باشد. با مصرف این دارو اشتها کاهش می یابد بنابراین بخصوص برای اشخاصی که پرخوری دارند، انتخاب مناسبی است.  این دارو به صورت روزانه تزریق می شود و بتدریج دوز آن اضافه می شود.

عوارض: تهوع و استفراغ، اسهال یا یبوست، سوءهاضمه، خستگی، سردرد و سرگیجه، افزایش ضربان قلب، افت قند خون از عوارض مصرف این دارو هستند. بخصوص با شروع دارو تهوع شایع است که به مرور زمان کاهش می یابد.

توجه: در طی درمان آب و مایعات فراوان مصرف کنید.

توجه: این دارو را تحت نظر پزشک خود شروع کنید. قبل از شروع مصرف، آموزش کامل دریافت کنید. تزریق دارو به عروق یا داخل عضلات ممنوع است. تزریق به صورت زیر جلدی و داخل چربی های شکم، ران یا بازو است.

توجه: اگر خود یا در خانواده خود سابقه سرطان تیرویید دارید، اگر سابقه حساسیت شدید دارویی یا غیر دارویی، مشکلات کبدی یا کلیوی، بارداری یا شیردهی دارید، پزشک خود را مطلع سازید.

توجه: این دارو با داروهای تنظیم قند تداخل دارد، بنابراین دوز مورد نیاز باید تحت نظر پزشک تنظیم شود.

https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/206321Orig1s000lbl.pdf

https://www.saxenda.com/