راهکارهای علمی مدیریت استرس- قسمت سوم

مدیریت استرسدر قسمت قبل با روش های آرام سازی آشنا شدیم، در این قسمت  ادامه راهکارهای مدیریت استرس را مرور می کنیم:

عشق و حمایت زیاد

بدون شک عشق و حمایت در محیط خانواده یکی از بهترین شیوه ها برای آرامش، کاهش تنش و کاهش پریشانی است. در تحقیقات ثابت شده است افرادی که حتی با یک حیوان خانگی زندگی می کنند، در مقایسه با آنهایی که به تنهایی و بدون حیوان خانگی زندگی می کنند، فشار خون پایین تری داشته و کمتر به بیماری های قلبی مبتلا می شوند و پس از عمل جراحی، سریع تر بهبود می یابند. بنابراین قدرت و فواید محبت کردن را دست کم نگیرید، عشق و محبت خود را به همسر، فرزندان و اعضای خانواده ابراز نمایید.

نگهداشتن سلامتی در وضعیت خوب

روش های متعددی وجود دارد که شما می توانید به واسطه آنها شیوه زندگی خود را جهت افزایش مقاومت در برابر استرس، تغییر دهید. اگر سالم و تندرست باشید، میزان تحریک پذیری، خشم و خصومت کمتری را تجربه خواهید نمود. بازنگری شیوه زندگی می تواند شامل کنترل وزن بدن، رژیم غذایی سالم، قطع مصرف محرک ها (کافئین و نیکوتین)، فعالیت فیزیکی و ورزش، خواب و استراحت کافی باشد.

افزایش اعتماد بنفس

داشتن احساس خوب نسبت به خود (عزت نفس بالا) استرس را کاهش می دهد. تغییر تصور از خود ( آن طور که خود را می بینید) به معنای مرور و بازنگری تمام جنبه های زندگی است. خطاها و اشتباهات خود را بپذیرید و سعی در رفع آنها داشته باشید. سعی نکنید آن طور که دیگران می خواهند عمل نمایید. آراسته بودن، احساس تندرستی، داشتن تناسب اندام، شوخ طبع بودن، زندگی را سخت نگرفتن و شجاع بودن همگی راههای افزایش اعتماد بنفس هستند.

کاهش رفتار نوع A

یک ترافیک سنگین یا صف سوپرمارکت که کند حرکت می کند، تهدیدی برای زندگی محسوب نمی شود اما می تواند در افراد نوع A  موجب عصبانیت و رفتارهای پرخاشگرانه شود. همانطور که رفتار نوع A یاد گرفتنی است، می تواند فراموش شدنی هم باشد. زمان های انتظار را با فعالیت و سرگرمی پر کنید. اشتباهات کوچک خود و دیگران را بپذیرید.

داشتن حس شوخ طبعی، تبسم و خندیدن

تبسم یک شیوه خوب برای مقابله با استرس و کاهش تحریک پذیری، عصبانیت و خشونت است. شوخی و خنده می توانند هیجان و فشار موقعیت های سخت را کاهش دهند.

رویا سعیدی کارشناس ارشد روان شناسی بالینی