روز تقلب!

رژیم آزادرژیم های طولانی بسیاری از اوقات خسته کننده می شوند. بسیاری از ما در اوج یک برنامه کاهش وزن موفق آن را رها می کنیم و سراغ خوراکی هایی می رویم که عاشقشان هستیم. اما راهکار ساده تری هم وجود دارد. می توانید هر یک تا دو هفته یک روز یا یک وعده آزاد داشته باشید. در چنین روزهایی، خوراکی هایی را که دوست دارید، مصرف کنید و بشقاب سبزی و مرغ آب پز را برای یک روز هم که شده کنار بگذارید. البته این برنامه فواید و همچنین خطراتی نیز دارد که با هم در ادامه مرور می کنیم.

فواید:

وعده تقلب به شما کمک می کند که مدت طولانی تری برنامه کاهش وزن خود را دنبال کنید و کنترل بیشتری بر خوردن خود در روزهای رژیم معمول داشته باشید. همچنین در اثر کسری کالری طولانی مدت با رژیم کم کالری، دچار کاهش سوخت و ساز بدن نمی شوید.

خطرات:

زیاده روی بیش از حد در مصرف مواد غذایی و انتخاب های نادرست و پرحجم عمده ترین خطر در این روز است. برخی از افراد گمان می کنند در این روز باید تا جایی که می توانند خوراکی مصرف کنند، حتی اگر گرسنه نباشند. اما فلسفه این روز خوردن و لذت بردن از چیزهایی است که در طول هفته حسرتش را داشتید، مثل یک همبرگر یا یک برش کوچک کیک شکلاتی… اینکه فارغ از کالری شماری، بر اساس میل و اشتهای خود عمل کنید. در غیر اینصورت میزان کالری بالایی وارد بدن شما می شود و برنامه کنترل وزن شما مختل خواهد شد.

سعی کنید این روز را با مهمانی ها و تولدهایی که دعوت هستید، مقارن کنید تا بیشتر از تفریح و دورهمی های خود لذت ببرید.

مراقب باشید عادت های غلط مثل مصرف بالای الکل در همه آخر هفته ها یا مصرف غذاهای پرکالری و بی فایده مثل چیپس و پفک به صورت غالب وارد این روزهای شما نشود.

اگر نیازی به داشتن چنین روزی در خود نمی بینید، برنامه تغذیه سالم و رژیمی خود را به صورت مداوم داشته باشید.