رژیم کانادایی زیر ذره بین

Diet-Plan-for-weight-Loss-اگر چند کیلو یا چند ده کیلو اضافه وزن داشته باشید، احتمالااسم رژیم کاهش وزن کانادایی به گوش‌تان خورده یا مشتری‌اش بوده‌اید. برای اطلاعات از جزئیات این رژیم حتی لازم نیست زحمت زیادی بکشید، چون با یک جستجوی مختصر در دنیای اینترنت به راحتی می‌توانید از زیر و بم این برنامه غذایی آگاه شوید. اما سوال اینجاست که آیا مد شدن این رژیم بین ایرانی‌ها، به ویژه در میان خانم‌های جوان نتیجه مثبتی دارد یا آنهایی که این رژیم را می‌گیرند، بر سر سلامتی خود معامله نمی کنند؟

چرا متخصصان تغذیه با رژیم کانادایی مخالفند؟

  1. در رژیم کانادایی شما باید میزان مصرف کربوهیدرات را به پایین‌ترین حد ممکن برسانید. این یعنی بدن شما برای بعضی از اعمال حیاتی‌اش با کمبود گلوکز مواجه می‌شود. مغز و سیستم عصبی مرکزی از جمله ارگان‌های مهمی هستند که عملکردشان بدون گلوکز مختل می‌شود.
  2. رژیم کانادایی با محدود کردن شدید کربوهیدرات‌ها، در عمل باعث می‌شود فیبر بسیار اندکی به بدن برسد که نتیجه‌اش ابتلا به یبوست شدید و اختلالات گوارشی است.
  3. رژیم کانادایی توجه چندانی به صبحانه ندارد، در حالیکه با محدود کردن بیش از حد صبحانه احتمال ریزه ‌خواری در طول روز، پرخوری در وعده‌های غذایی و کاهش توانایی و افت انرژی را افزایش می یابد.
  4. در رژیم کانادایی شما مجاز به مصرف مواد غذایی مضری همچون کالباس هستید که علاوه بر داشتن ترکیبات نگهدارنده، چرب هم هست و اتفاقا چربی‌هایش از نوع اشباع است که دشمن شماره یک سیستم قلب و عروق محسوب می‌شوند.
  5. میزان کالری رژیم کانادایی به شدت پایین است که همین مساله منجر به کاهش وزن سریع در افرادی می‌شود که این رژیم را می‌گیرند، اما متاسفانه این کاهش سریع و شدید وزن، بدن را به سمت سوءتغذیه پیش می‌برد.
  6. در خصوص تاثیرات تنفس عمیق در این رژیم به شدت مبالغه شده است چون این کار حتی اگر به قول کهنه‌کارهای رژیم کانادایی ۶ بار در روز و هر بار به اندازه ۱۶ نفس عمیق انجام شود، نمی‌تواند معادل سه کیلومتر دویدن کالری بسوزاند.
  7. رژیم کانادایی به دلیل محدود کردن شدید کالری و در نتیجه کاهش وزن سریع بعد از آن، توده عضلانی شما را از بین می‌برد و باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود. در واقع درست به همین خاطر است که وزن شما سریعا پایین می‌آید، در حالیکه چربی‌ها دست نخورده سرجایشان می‌مانند و کم نمی‌شوند.
  8. رژیم سخت کانادایی به دلیل محدود کردن یکسری گروه‌های غذایی باعث کمبود ویتامین و املاح در بدن شده و ریسک پوکی استخوان و ریزش مو و… را افزایش می‌دهد.

حالا تصمیم با شماست… هنوز هم مایلید این رژیم را امتحان کنید یا به عزیزان خود پیشنهاد کنید؟