سریع راه بروید تا جوان بمانید

راه رفتن سریعاگر سلامت و جوانی می‌خواهید سریع تر راه بروید!  اخیراً در یک مطالعه بر افراد ۴۵ ساله دیده شد، افرادی که سریع تر راه می روند، احتمال ابتلا به دمانس کمتری دارند و از نظر ریه، سیستم ایمنی و حتی دندان ها، افراد سالم تری هستند. همچنین ثابت شد که این افراد ذهن سالم تر و هوشیارتری دارند. در این مطالعه صرفاً بر افراد ۴۵ ساله بررسی انجام شد؛ افرادی که بیماری خاصی نداشتند و فقط از نظر سرعت راه رفتن بررسی شدند.

بنابراین شاید در آینده بتوان از سرعت راه رفتن به عنوان یک آزمون غربالگری برای بررسی خطر بیماری ها در آینده استفاده کرد. به عنوان مثال اگر شخصی نتواند به میزان دو متر بر ثانیه مسافت کوتاهی را با حداکثر تلاش خود طی کند، بهتر است که معاینه پزشکی داشته باشد. آهسته راه رفتن می تواند نشان دهنده طیف وسیعی از مشکلات سلامت باشد. قسمت جذاب تر این مطالعه در این است که افراد با سرعت راه رفتن بالاتر، از نظر ظاهری نیز جوان تر به نظر می رسیدند.

مطالعه مذکور یک تحقیق طولانی مدت بود و این افراد از سن ۳ سالگی تحت آزمون های اولیه قرار گرفتند. یکسری آزمون ها، از جمله تست هوش، فهم زبان، مهارت های حرکتی و هوش هیجانی در شرکت کنندگان انجام شد. نکته جالب در این است که این تست ها می توانستند سرعت راه رفتن را در مراحل بعدی زندگی تخمین بزنند. به این معنی که این افراد از سن کودکی سرعت راه رفتن میانسالی مشخص و قابل انتظاری داشتند.

 در هرحال هر زمان که شروع به فعالیت کنید، دیر نیست و هر زمان سرعت راه رفتن خود را سریع تر کنید، سود سلامتی بیشتری خواهید داشت.

Reference: Fast walkers are less likely to develop dementia and have ‘better mental health’