هیدروکسی کات مرگ آور است!

HYDROXYCUT-SAMPLESعضو هیئت علمی دانشگاه تهران نسبت به روند رو به افزایش مصرف مکمل چربی سوزی که تحت عنوان هیدروکسی کات شناخته می‌شود، هشدار داد.

 دکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به روند رو به رشد مصرف مکمل های لاغری و چربی سوز در جامعه گفت: «به تازگی شاهد هستیم که هیدروکسی کات به عنوان دارویی که می تواند کاهش وزن سریع بدهد و سوخت و ساز پایه یا متابولیسم فرد را بالا ببرد، فروخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد، بدون اینکه مصرف کنندگان از اثرات سوء این دارو روی سلامت شان آگاه باشند.»

 وی ادامه داد: معمولا افراد ناآگاه به آنهایی که قصد لاغری دارند توصیه می کنند که هیدروکسی کات را به صورت ناشتا مصرف کنند. در حالیکه خوردن این دارو آن هم با معده خالی به شدت روی فشار خون فرد اثر گذاشته و افزایش شدید فشار را به دنبال خواهد داشت و حتی در مواردی افزایش خطر حمله های قلبی و سکته به دنبال مصرف این دارو گزاش شده است.»

 علیزاده تاکید کرد: «اختلال در عملکرد کبد و از کار افتادن کامل آن یکی دیگر از عوارض جدی و خطرناک مصرف مکمل چربی سوز هیدروکسی کات است.»

این استاد دانشگاه با توجه به تبلیغاتی که حول گیاهی بودن این دارو می شود نیز گفت: «متاسفانه این تبلیغات می تواند مصرف کننده نا آگاه را گول بزند. در تبلیغات می بینیم که عنوان می شود هیدروکسی کات حاوی افدرا نیست و از مواد اولیه گیاهی تشکیل شده، در حالیکه نداشتن افدرا به این معنی نیست که هیدروکسی کات بی ضرر است. علاوه بر این میزان کافئین موجود این دارو نیز بسیار بالا بوده و می تواند معادل چندیدن و چند فنجان قهوه به بدن کافئین برساند.»

منبع: سلامانه