وسیله ای ضد چاقی که شبیه کپسول است

کپسول درمان چاقیاخیراً سازمان غذا و داروی آمریکا وسیله ای درمانی را برای درمان چاقی تأیید کرده است که شبیه کپسول است و نام آن Gelesis است. این کپسول با غذا مصرف می شود اما در دستگاه گوارش مشابه یک وسیله عمل می کند، شبکه ای بهم پیوسته از مایعات و مواد مصرفی تشکیل می دهد که اشتها را سرکوب می کند و بعد از ورود به روده بتدریج جذب می شود. تحقیقات در این زمینه نشان داده است که مصرف آن قند خون را نیز کنترل می کند.

Gelesis  علاوه بر افراد چاق،  به افراد دارای اضافه وزن نیز توصیه می شود. افراد با شاخص توده بدنی ۲۵ و بالاتر مجاز هستند از این کپسول استفاده کنند. این کپسول قبل از غذا با آب مصرف می شود.

 از عوارض Gelesis احساس ناراحتی و فشار در دستگاه گوارش، درد شکم، تهوع، یبوست یا اسهال است. اما مطالعات نشان داده است این عوارض در درصد کمی از افراد رخ می دهد.

در هرحال ورزش یا فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی مناسب پایه های اصلی درمان چاقی هستند و هنوز هیچ دارو یا وسیله درمانی وجود ندارد که بتواند بیماران چاق را از این درمان های اصولی بی نیاز کند.

نکته مهم این است که در استفاده از داروهایی که وارد بازار می شوند، احتیاط زیادی لازم است. به عنوان مثال چندی پیش داروی مدیاتور که مشتق از آمفتامین است و توسط یک شرکت داروسازی فرانسوی وارد بازار شده بود، موجب نارسایی دریچه ای قلب و مرگ تعداد زیادی از مصرف کنندگان آن شد.