چرا بعد از یائسگی چاق می شویم؟

menopause_headache_4x3_16ahrpn-16ahrpuیائسگی یا منوپوز یکی از مهمترین تغییرات هورمونی است که در بدن زنان اتفاق می افتد و منجر به بروز تغییرات جسمی، جنسی و روحی در این گروه می شود. افزایش وزن یکی از شایع ترین عوارض یائسگی و از جمله مهمترین نگرانی های خانم هایی است که در حوالی این دوره به سر می برند. تقریبا دو سوم زنان یائسه با افزایش وزن مواجه می شوند و این اضافه وزن معمولا خود را در نواحی شکم، ران ها و باسن نشان می دهد.

برخلاف باور خیلی ها تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی تنها دلیل افزایش وزن در این دوران نیست. درواقع این اتفاق می تواند ناشی از عوامل فیزیکی یا فیزیولوژیکی دیگری نیز باشد. زنان معمولا در سنی یائسه می شوند که فعالیت اجتماعی شان کم شده و بچه هایشان نیز زندگی مستقلی دارند. بنابراین در دوران یائسگی میزان فعالیت فیزیکی زنان کاهش می یابد. از طرف دیگر استقلال مالی نسبی در این دوران ممکن است آنها را به سمت یک زندگی ماشینی سوق دهد.  به علاوه زنان در این سن ممکن است با از دست دادن همسر یا ترک خانه از سوی فرزندانشان مواجه شوند و به دلیل افسردگی ناشی از این اتفاقات به سمت افزایش وزن سوق پیدا کنند.

از طرفی دیگر، با افزایش سن میزان سوخت و ساز پایه یا متابولیسم بدن کاهش می یابد، از حجم عضلات که بافت فعال بدن است کاسته می شود و در نتیجه جایگزین شدن بافت عضلانی با چربی، افزایش وزن رخ می دهد.

علاوه بر این زنان یائسه در مقایسه با زنان جوانتر میل کمتری به ورزش کردن و فعالیت بدنی دارند و به همین خاطر است که وزنشان به مرور بیشتر و بیشتر می شود.

در نهایت نقش ژن ها در افزایش وزن پس از یائسگی را نباید نادیده گرفت.