گیاه خواران مراقب باشند!

اگر گیاه­ خوار هستید ممکن است برخی از مواد غذایی را به مقدار کافی دریافت نکنید:

پروتئین ها: پروتیئن ها یکی از موارد مهمی هستند که ممکن است در رژیم گیاه­ خواری به مقدار کافی تأمین نشوند بخصوص اگر محصولات لبنی و تخم مرغ نیز از رژیم غذایی حذف شده باشند. منابع خوب پروتئینی به جز گوشت شامل حبوبات از جمله عدس و لوبیا، آجیل از جمله بادام، کینوا و محصولات سویا مانند توفو هستند.

اسیدهای چرب: قطع مصرف ماهی و محصولات آن منجر به کاهش دریافت چربی های مفید بخصوص امگا ۳ می شود. بنابراین بهتر است از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و روغن کانولا استفاده کنید.

ویتامین ها و مواد معدنی: افراد گیاهخوار مستعد کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین ب ۱۲، ویتامین دی، آهن، کلسیم و ید هستند.

منابع خوب کلسیم به جز شیر و لبنیات شامل حبوبات، سبزیجاتی از قبیل بروکلی و اسفناج، سیب زمینی، شیر سویا یا آب میوه های غنی شده از کلسیم هستند.

منابع خوب آهن به جز پروتئین های حیوانی شامل حبوبات، کره بادام زمینی، سویا و محصولات آن مثل توفو هستند. در بین میوه ها، میوه های خشک شده از قبیل کشمش و توت فرنگی حاوی مقادیری از آهن هستند. آب آلوی سیاه از منابع گیاهی بسیار خوب آهن محسوب می شود. در بین سبزیجات سیب زمینی شیرین و سبزیجات برگ سبز تیره مثل بروکلی، اسفناج و کنگر فرنگی از منابع خوب آهن هستند.

ورزشکاران برای تامین منابع پروتئینی خود می توانند از پودرهای پروتئینی غیر حیوانی استفاده کنند. علاوه بر این، کراتین و بتا آلانین دو مکملی هستند که به ورزشکاران گیاهخوار توصیه می‌ شوند.