COVID-19 می تواند به راحتی در سالن های ورزشی پخش شود

COVID-19 و ورزش در باشگاههمه ما می خواهیم که به ورزش های روزمره خود باز گردیم اما بسیاری از افراد متعجب می شوند اگر بدانند که رفتن به باشگاه ممکن است چقدر خطرناک باشد.

محققان کره جنوبی اخیراً به مردم هشدار داده اند که ورزش های سخت در فضاهای محدود مانند باشگاه های ورزشی به انتقال ویروس کمک چشمگیری می کند.
هوای گرم و مرطوب همراه با تنفس شدید حین ورزش ممکن است محیطی را ایجاد کند که قطرات حاوی ویروس به راحتی پخش شود.

کلید اصلی محافظت شخصی در چهار نکته است:

  • استفاده از ماسک
  • حفظ فاصله فیزیکی
  • شستشوی مرتب دست ها
  • و تا جایی که ممکن باشد انجام تمرینات ورزشی در محیط های روباز

 اگر سالن ورزشی مورد نظر شما فضای کوچکی دارد یا شلوغ و پر رفت و آمد است، گرم و مرطوب است و از تهویه مناسبی برخوردار نیست ورزش در سالن را فراموش کنید. توجه داشته باشید که بسیاری از افراد از آلوده بودن خود مطلع نیستند و به آسانی از طریق لمس وسایل ورزشی یا تنفس در محیط شما را آلوده می کنند، بخصوص تنفس سریع و عمیق که حین ورزش رخ می دهد خطر انتقال را چندین برابر می کند.

راه های محافظت چیست؟

بهترین راه حل انجام تمرینات در محیط روباز و خلوت است.

به شیوع محلی در منطقه خود توجه داشته باشید (شیوع بیشتر می تواند به معنای خطر بالاتر برای شما باشد).

در سالن بدنسازی، وسایل شخصی خود را از قبیل حوله، ضد عفونی کننده، مت ورزشی و … همراه داشته باشید. در صورت امکان حین ورزش هم ماسک بزنید، هرچند که در تمرینات شدید تحمل آن مشکل است.

فاصله فیزیکی را رعایت کنید و قبل از لمس وزنه ها و وسایل آن ها را ضد عفونی کنید.

فراموش نکنید تا زمانی که واکسن این بیماری ساخته نشده است باید مراقب خود باشید چون درمان مؤثری در حال حاضر برای آن وجود ندارد.

… اما خبر خوب: یک تحقیق اخیر در گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان داده است که سابقه انجام ورزش و فعالیت فیزیکی می تواند شدت ابتلا را کاهش دهد.